Müəllif: Ağakişiyeva Şüküfə Məhəmməd qızı
Açar sözlər: nitq inkişafı, ibtidai sinif, Azərbaycan dili dərsləri, yazılı nitq, şifahi nitq, leksik nöqsanlar
Key words: speech development, primary school, Azerbaijani language lessons, written speech, oral speech, lexical shortcomings
Ключевые слова:развитие речи, начальные классы, уроки азербайджанского языка, письменная речь, устная речь, лексические ошибки
Məktəbə qədəm qoyan 5 yaşlı şagirdlər xeyli söz ehtiyatına malik olur, müşahidə etdikləri hadisə və əşyalar haqqında fikir yürütməyə az olsa bacarırlar. Ancaq bunu bütün şagirdlərə aid olduğunu iddia etmək, şagirdlərin heç də hamısının lüğət ehtiyatı zəngin olmur, onların bəziləri sərbəst cümlə qurmaq vərdişləri olmur, felin danışmaq zamanları qarışdırır, “dünən” əvəzinə “sabah” sözü işlədirlər. Məhz buna görə də məktəbdə uşağın nitqi üzərində planlı iş aparılır. Deməli, İbtidai siniflərdə Azərbaycan dili üzrə məşğələlərin əsas məqsədi şagirdlərin şifahi və yazılı nitqini inkişa etdirməkdir. Bəs İbtidai siniflərdə şagirdlərin nitqinin inkişafı üzrə iş hansı istiqamətdə getməlidir.