Cədvəldən göründüyü kimi, Ötən əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycanda heyvandarlıq sahəsi sürətlə, intensiv inkişaf edirdi. Hətta intensiv inkişafa görə respublika o dövrdə keçmiş İttifaqda birinci yeri tuturdu. Bu inkişaf həm də damazlıq təsərrüfatlarının, damazlıq işinin genişlənməsi, balalarının keyfiyyəti yoxlanılmış buğaların dondurulmuş toxumu ilə ap anlan süni mayalanmanın geniş tətbiqi demək idi, 1987-ci ildə heyvandarlığın müxtəlif sahələri üzrə 294 damazlıq təsərrüfat mövcud idi ki, bunun da 46 Azərbaycan camışı, 48-i isə qoyunçu- luq üzrə idi, İndi bu təsərrüfatlardan əsər-əlamət belə yoxdur. Əvəzolunmaz heyvan geneforidlarıımza qəsd edildi.
Dağıdılmış, talan edilmiş təsərrüfatların yerində yeni təsərrüfat formalarının, fermer təsərrüfatlannm yaradılmasının vacibliyi demək olar ki, heç kəsi düşündürmürdü də.
Mövcud olanlar, yeni yaradılanlar isə şəxsi təsərrüfatlar idi. Bunlar da zəif, dövlət qayğısından, köməyindən uzaq.